Znáte dobře TikTok?
Jedna z nejoblíbenějších sociálních sítí na světě, TikTok, obsahuje nejen zábavu, ale i celou řadu vážných rizik. Může jít o úniky osobních dat, manipulace pomocí algoritmů, ale i nebezpečný obsah, který může závažně ovlivnit zdraví uživatelů.
Nejdříve je nutné si uvědomit, že tato síť sbírá velké množství informací o uživatelích, mezi které mohou patřit nejen preference obsahu, ale také poloha, kontakty, aj. Všechny tyto informace mohou zneužít hackeři i tvůrci samotné sítě, která pochází z Číny (společnost ByteDance). Kvůli nebezpečnosti této sítě byl TikTok zakázán na celonárodní úrovni například v USA nebo v Indii.
Součástí sítě TikTok jsou opravdu dobře konfigurované algoritmy, které upravují formu obsahu přímo na míru uživatele, tedy podle toho, o co se zajímá. Tím ho uzavírá do tzv. bubliny. Podobný princip funguje i na síti Facebook. Znamená to, že vás síť samotná dokáže zmanipulovat, protože vidíte pouze obsah, na který reagujete a který je součástí vašeho světonázoru. Takto jednoduše se po sítích šíří dezinformace a nevyvážený obsah, který má daný uživatel za pravdivý. Bohužel to znamená také vliv na veřejné mínění a narušení demokratických principů společnosti. Hojně je proto TikTok využíván také politiky pro prezentaci vlastních názorů, které mohou probíhat na hranici morálky, kritizovat veřejnoprávní média a šířit tak vyloženě nepravdivé nebo zavádějící informace a nenávist.
Na TikToku se stejně tak ve velké míře objevuje opravdu nebezpečný obsah, zejména vida s různými výzvami, ale dokonce i materiály podporující sebepoškozování. To nejvíce dopadá na mladé lidi a děti, kteří se často stávají doslova oběťmi těchto výzev. Jednou z těch aktuálních je tzv. paracetamolová výzva, která nabádala tyto mladé uživatele k nadměrnému užití paracetamolu, což může vést nejen k poškození orgánů, ale také ke smrti.
Problémem TikToku, který také ovlivňuje duševní zdraví uživatelů, je tzv. rychlá dopaminová odměna, tedy extrémní množství velmi krátkých videí. To může vést nejen k závislosti, ale také k problémům se soustředěním, spánkem a celkovým duševním zdravím.
Rodiče nejen v České republice by si měli uvědomit, že TikTok by neměly používat děti do 15 let. Mimo všechna zmíněná rizika existuje i nebezpečí vydírání a vyhrožování kvůli získání osobních údajů a citlivých audiovizuálních materiálů.
Chcete chránit své děti na TikToku? Omezte sdílení osobních informací, nastavte efektivně soukromý účet a hlavně pravidelně kontrolujte oprávnění aplikace. Nebojte se také účty svých dětí sami spravovat a kontrolovat jejich obsah, stejně jako čas, který na sociálních sítích tráví. Důležitá je přitom diskuze s dětmi o nebezpečích, které se objevují v oblasti internetu a sociálních sítí a neustále jim vysvětlovat možná rizika. Děti i rodiče by tato nastavení neměli brát jako omezování, ale ochranu.
Zdroj: e-bezpeci.cz