Povolání budoucnosti? Poptávka bude po expertech na kybernetickou bezpečnost
Obory s největším potenciálem
Výběr 3 nejperspektivnějších povolání není nahodilý. Zásadní pro analýzu totiž bylo, v čem mají čeští absolventi také potenciál v evropském, potažmo celosvětovém srovnání. To znamená, že jde o obory, kde už nyní hrají čeští odborníci významnou roli i přes značnou konkurenci a jejich povolání mají do budoucna z čeho vycházet.
Všechna povolání však vyžadují nejen odbornost, ale také tzv. měkké dovednosti, tedy schopnost kvalitně komunikovat, spolupracovat s týmem, řešit akutní problémy a adaptovat se, být vytrvalý a učit se novým věcem v prostředí, které se neustále mění.
A kde se tito pracovní "chameleoni mohou uživit nejvíce?
- Kybernetická bezpečnost
- Herní průmysl
- Strojírenství
Kyber bezpečnost je jistota
Nás samozřejmě nejvíce zajímá kybernetická bezpečnost. Ta totiž v podstatě každý den čelí výzvám a tím, jak se moderní technologie stále více prosazují v běžném životě, výrazně roste riziko kybernetických útoků nejen na důležité instituce, státní správu, nemocnice, školy a datová centra, ale také na domácnosti, energetické firmy, infrastrukturu i běžné uživatele internetu jako jednotlivce.
A pracovníků v oblasti kybernetické bezpečnosti není nikdy dost. Svědčí o tom až půl milionu potřebných míst v celé Evropské unii, které si experty na IT bezpečnost žádají. Ze všech oborů jde o ten, který má vůbec nejdynamičtější růst.
Proto také už v roce 2020 založila Masarykova univerzita, ČVUT Praha a VUT Brno tzv. CyberSecurity Hub s propojením univerzit, výzkumných center a firem.
Opravdu herní průmysl?
I když to tak nevypadá, kybernetická bezpečnost a herní průmysl mohou jít ruku v ruce. Často jde totiž nejen o programátory a grafické designéry, ale také experty na virtuální realitu, umělou inteligenci a interaktivní média. Umět s počítačem tedy dnes rozhodně neznamená být outsider nebo tzv. nerd. Naopak jde o adaptibilní schopnost využívat moderní technologie v běžném, ale i pracovním životě.
Herní průmysl má navíc v samotné České republice také rychlý a silný rozvoj. Ne nadarmo se řadíme mezi jednu z vývojářských velmocí. České hry se pravidelně umisťují na vysokých žebříčcích a to i z hlediska prodejů. Zaměstnanci v herním průmysl tedy musí mít i dobrého obchodního ducha.
Tak jak jste na tom? Vybrali jste si? Více se můžete dočíst přímo na webu Hospodářské komory, z které jsme pro článek čerpali.