Den bezpečnějšího internetu
Tímto dnem si připomínáme, jak důležité je bezpečné chování v oblasti internetu. A to hlavně kvůli stále rostoucí kriminalitě, která doléhá na všechny věkové kategorie.
O jaké činy jde nejčastěji:
- Podvody
- Kyberšikana
- Šíření dezinformací a poplašných zpráv
- Sharenting, tedy sdílení intimních fotografií dětí dospělými
A jak podvodníků nenaletět?
- Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašující údaje do internetového bankovnictví ani čísla své platební karty. Banky ani policisté se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány.
- Nereagujte na hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, banka by zareagovala dávno bez vás.
- Pány účtu jste jen vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
- Mějte aktualizovaný software a antivirus, a to i na telefonu.
- V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo (spoofing) či e-mail, vč. těch vaší banky.
- Střežte si své soukromí, nesdílejte s nikým obsah přes internet. K tomuto tématu, najdete více v kampani, To nevymažeš!
Mrkněte se také na naši příručku přímo ke Dni bezpečnějšího internetu.